Vicdan ve Uyku

Tüm bilimsel açıklamaların dışında ben biraz daha manalı yaklaşmak istiyorum uykusuzluğa;

Gecenin en kasvetli saatlerinde uyumuyorsa insan eğer; vicdanına sığdıramadığı bir şeyleri var demektir zannımca.

Uyku ile aranıza girmiş bir canavar misali düşüncelerin eşliğinde uğurlarsınız dakikalarınızı birer birer zaman mecrasından. Ne var ki; her gece aynı şeyin tekrarlanmasına karşılık yine de, herhangi bir çözüme kavuşturamazsınız uykularınıza düşman sıkıntılarınızı. Dualarınıza yer verirsiniz çoğunlukta yahut uzun bir müddet vicdanınızın sesini dinlemeye koyulursunuz. Vicdan ve zihin çatışmalarının en yoğun olduğu saniyelerde, gözleriniz kapalı uykuyu beklersiniz. Bir o tarafa bir bu tarafa dönüp uykuyu kâh sol tarafınızda kâh sağ tarafınızda yakalamaya çalışırsınız. Lakin, ne vicdanınız ne de zihniniz müsaade eder uykuya.

“Şöyle mi yapsaydım yahut böyle de yapabilirdim.” Cümleleri döner de durur içinizde. Benliğinize nazaran vicdanınızın sesine kulak vermeye çalışmalısınız aslında. Vicdan ufkunuzu gözlerinizin gördüğünden ziyade dualarınıza nezaret gönlünüzün gördüğü ile genişletmelisiniz.

Bu gece uyumaya çalışırken; vicdanınıza hak vermeyi, yanlışlarınızın doğrusunu size göstermesine müsaade etmeyi ve bunları kabullenmeyi unutmayınız.

Hayırlı geceler dostlarım.

İ. Oğuz Müslüman.